Świat gry

Fakty

Herbem Kaszub i Kaszubów jest czarny gryf (pół orzeł, pół lew) na złotej tarczy. W średniowieczu gryf (czerwony na srebrnej tarczy) był herbem książęcej dynastii Gryfitów, rządzącej od XII do XVII wieku na Pomorzu Zachodnim. Na przełomie XIV i XV wieku jeden z przedstawicieli dynastii Gryfitów – Eryk Pomorski, był królem Danii, Szwecji i Norwegii. Główny wątek fabularny gry wiąże się z postacią gryfa, który według jednej z kaszubskich legend, ukrył w nieznanym miejscu na Kaszubach, ogromną bryłę bursztynu. W czasach wielkiej biedy skarb ten zostanie odnaleziony, a moc bursztynu przywróci pokój i szczęście.
Herb Kaszub

Kaszuby

Nazwa Kaszuby, po kaszubsku Kaszëbë, najprawdopodobniej pochodzi od słowa ‘kaszuby’, to jest tereny podmokłe, bagienne. Wywodzi się ją także od rodzaju szat, jakie nosili Pomorzanie, chat w których mieszkali, kaszy, którą chętnie jadali, a nawet od perskiego lub arabskiego słowa ‘kasub’ oznaczającego człowieka, kupca, który się bogaci. Jak dotąd znaczenie nazwy Kaszuby nie zostało wyjaśnione.

Język kaszubski

Język kaszubski jest językiem zachodniosłowiańskim. Zachowało się w nim wiele archaicznych cech z języka prasłowiańskiego. Można także w nim znaleźć słowa z języków bałtyckich i germańskich. Około 7% słownictwa to germanizmy. W średniowieczu dialektami języka kaszubskiego (pomorskiego) posługiwano się na całym Pomorzu, od Gdańska po Szczecin. Obecnie po kaszubsku mówi około 150 tys. osób. Logotyp Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Pomorze

Według legend kaszubskich krajobraz Pomorza ukształtowały olbrzymy, zwane stolemama. Usypywały one wzgórza, służące im jako siedziska, kopały doły, które z czasem zmieniały się w doliny i wąwozy, rzucały ogromnymi głazami, które do dziś można zobaczyć w wielu miejscach na Kaszubach. Żyły one na Pomorzu przed przybyciem człowieka. Część z nich wyginęła w walkach ze smokami, ocalałe musiały ustąpić przed ludźmi, którzy byli od nich sprytniejsi. Stolemë mierzyły ponad dwa i pół metra, miały blond włosy i niebieskie oczy, żywiły się najczęściej końskim mięsem.

Skrzaty

Dawniej na Kaszubach rozpowszechniona była wiara w skrzaty domowe zwane krôsniãtama. Ubierały się one na czerwono, mężczyźni z tej rasy nosili długie białe brody, mieszkały w domach pod podłogami, w ogrodach pod krzakami bzu lub stajniach. Życzliwym dla nich ludziom pomagały, złym wyrządzały szkody w gospodarstwie. Krôsniãta posiadały magiczną moc zmieniania szyszek w złoto.

Kamienne kręgi

Zanim na Pomorzu w VI wieku n.e. zaczęli osiedlać się Słowianie, tereny te zamieszkane były przez germańskich Gotów i Gepidów. Pozostawili oni po sobie wiele pamiątek, choćby liczne kurhany i kręgi kamienne, które można obejrzeć m.in. w Odrach i Węsiorach.
Ilustracja Wieszczi

Wieszczi

Jeszcze na początku XX wieku zdarzały się na Kaszubach przypadki wykopywania zwłok zmarłych i obcinania im głów specjalną łopatą do kopania torfu. Ludzie wierzyli, że są to tzw. wieszczi lub òpi, którzy po śmierci wstawali z grobu, by zabijać członków swojej rodziny. Człowieka, który mógł stać się po śmierci wieszczim, rozpoznać można było już przy narodzinach – gdy przychodził na świat w czepku na głowie, był to zły znak. Czepek należało spalić, proch wymieszać z wodą i po kilku dniach dać tę miksturę do wypicia noworodkowi. Po śmierci człowieka, bacznie obserwowano go w trumnie – gdy zrobił się czerwony na twarzy, należało m.in. włożyć mu do trumny kawałek sieci rybackiej, by zajął się rozplątywaniem węzełków lub stronę z książeczki do nabożeństwa, na której była litania bez słowa amen, tak by modlitwa nigdy się nie skończyła. Z kolei òpi rodził się z dwoma zębami, które należało natychmiast mu wybić. Jeśli òpi wyszedł z grobu i zadzwonił na kościelnej dzwonnicy, to umierali wszyscy, którzy usłyszeli ten dźwięk. Gdy żadne zabiegi zabezpieczające nie pomagały, należało ciało wieszczégò lub òpiégò wykopać i obciąć mu głowę...

Stwórz z nami świat gry

Tworzymy prototyp gry, abyś mógł wczuć się w świat Magicznych Kaszub. Niestety nie posiadamy środków na produkcję pełnej gry. Wesprzyj nas dodając grę do Wishlisty Steam oraz na Kickstarterze i zbuduj z nami unikalny świat fantasy!
Logo Frozengem Studio
Logo Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Logo Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.