Świat gry

Fakty

Herbem Kaszub i Kaszubów jest czarny gryf (pół orzeł, pół lew) na złotej tarczy. W średniowieczu gryf (czerwony na srebrnej tarczy) był herbem książęcej dynastii Gryfitów, rządzącej od XII do XVII wieku na Pomorzu Zachodnim. Na przełomie XIV i XV wieku jeden z przedstawicieli dynastii Gryfitów – Eryk Pomorski, był królem Danii, Szwecji i Norwegii. Główny wątek fabularny gry wiąże się z postacią gryfa, który według jednej z kaszubskich legend, ukrył w nieznanym miejscu na Kaszubach, ogromną bryłę bursztynu. W czasach wielkiej biedy skarb ten zostanie odnaleziony, a moc bursztynu przywróci pokój i szczęście.
Herb Kaszub

Kaszuby

Nazwa Kaszuby, po kaszubsku Kaszëbë, najprawdopodobniej pochodzi od słowa ‘kaszuby’, to jest tereny podmokłe, bagienne. Wywodzi się ją także od rodzaju szat, jakie nosili Pomorzanie, chat w których mieszkali, kaszy, którą chętnie jadali, a nawet od perskiego lub arabskiego słowa ‘kasub’ oznaczającego człowieka, kupca, który się bogaci. Jak dotąd znaczenie nazwy Kaszuby nie zostało wyjaśnione.

Język kaszubski

Język kaszubski jest językiem zachodniosłowiańskim. Zachowało się w nim wiele archaicznych cech z języka prasłowiańskiego. Można także w nim znaleźć słowa z języków bałtyckich i germańskich. Około 7% słownictwa to germanizmy. W średniowieczu dialektami języka kaszubskiego (pomorskiego) posługiwano się na całym Pomorzu, od Gdańska po Szczecin. Obecnie po kaszubsku mówi około 150 tys. osób. Logotyp Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Pomorze

Według legend kaszubskich krajobraz Pomorza ukształtowały olbrzymy, zwane stolemama. Usypywały one wzgórza, służące im jako siedziska, kopały doły, które z czasem zmieniały się w doliny i wąwozy, rzucały ogromnymi głazami, które do dziś można zobaczyć w wielu miejscach na Kaszubach. Żyły one na Pomorzu przed przybyciem człowieka. Część z nich wyginęła w walkach ze smokami, ocalałe musiały ustąpić przed ludźmi, którzy byli od nich sprytniejsi. Stolemë mierzyły ponad dwa i pół metra, miały blond włosy i niebieskie oczy, żywiły się najczęściej końskim mięsem.

Skrzaty

Dawniej na Kaszubach rozpowszechniona była wiara w skrzaty domowe zwane krôsniãtama. Ubierały się one na czerwono, mężczyźni z tej rasy nosili długie białe brody, mieszkały w domach pod podłogami, w ogrodach pod krzakami bzu lub stajniach. Życzliwym dla nich ludziom pomagały, złym wyrządzały szkody w gospodarstwie. Krôsniãta posiadały magiczną moc zmieniania szyszek w złoto.

Kamienne kręgi

Zanim na Pomorzu w VI wieku n.e. zaczęli osiedlać się Słowianie, tereny te zamieszkane były przez germańskich Gotów i Gepidów. Pozostawili oni po sobie wiele pamiątek, choćby liczne kurhany i kręgi kamienne, które można obejrzeć m.in. w Odrach i Węsiorach.
Ilustracja Wieszczi

Wieszczi

Jeszcze na początku XX wieku zdarzały się na Kaszubach przypadki wykopywania zwłok zmarłych i obcinania im głów specjalną łopatą do kopania torfu. Ludzie wierzyli, że są to tzw. wieszczi lub òpi, którzy po śmierci wstawali z grobu, by zabijać członków swojej rodziny. Człowieka, który mógł stać się po śmierci wieszczim, rozpoznać można było już przy narodzinach – gdy przychodził na świat w czepku na głowie, był to zły znak. Czepek należało spalić, proch wymieszać z wodą i po kilku dniach dać tę miksturę do wypicia noworodkowi. Po śmierci człowieka, bacznie obserwowano go w trumnie – gdy zrobił się czerwony na twarzy, należało m.in. włożyć mu do trumny kawałek sieci rybackiej, by zajął się rozplątywaniem węzełków lub stronę z książeczki do nabożeństwa, na której była litania bez słowa amen, tak by modlitwa nigdy się nie skończyła. Z kolei òpi rodził się z dwoma zębami, które należało natychmiast mu wybić. Jeśli òpi wyszedł z grobu i zadzwonił na kościelnej dzwonnicy, to umierali wszyscy, którzy usłyszeli ten dźwięk. Gdy żadne zabiegi zabezpieczające nie pomagały, należało ciało wieszczégò lub òpiégò wykopać i obciąć mu głowę...

Praktyka magiczna

Kaszubi do dziś praktykują pewne zabiegi magiczne, np. noworodkom, a także młodym zwierzętom, zawiązuje się czerwoną wstążeczkę na szyi, by były odporne na tzw. ‘złe oko’ lub nieżyczliwe słowa. Nie należy za bardzo chwalić urody niemowlaków, gdyż można tym sprowadzić na nie nieszczęście. Włosy po obcięciu należy spalić, by diabeł nie zrobił sobie z nich gniazda, co może powodować bóle głowy.

Zielarstwo

Do roślin, które były wykorzystywane w celach magicznych należą m.in. lëbiszk (pol. lubczyk), który rozbudza miłość, piołun i bagno chronią człowieka i zwierzęta przed urokiem. Jałowiec lub witki brzozy dodają siły witalnej na wiosnę. Bëlëca (pol. bylica) wpleciona we włosy młodej dziewczyny sprawia, że pięknie jej rosną i zapobiega bólom głowy, zaś bez leczy gruźlicę u dzieci.

Stwórz z nami świat gry

Tworzymy prototyp gry, abyś mógł wczuć się w świat Magicznych Kaszub. Niestety nie posiadamy środków na produkcję pełnej gry. Wesprzyj nas dodając grę do Wishlisty Steam oraz na Kickstarterze i zbuduj z nami unikalny świat fantasy!
Logo Frozengem Studio
Logo Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Logo Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.